2014 Run, Walk and Roll 5K

"Run, Walk & Roll 5k"
Saturday, May 10, 2014

Sponsored By
The Bucks County Intermediate Unit Education Foundation in partnership with Central Bucks Sertoma

iusertoma.JPG 

ABOUT THE RACE: This will be the First Annual “Run, Walk & Roll 5k” sponsored by
The Bucks County Intermediate Unit Education Foundation in partnership with Central Bucks Sertoma to encourage the support of our Bucks County children with special needs.
 
Registration Times
5k Start
1 Mile Fun Run
Pre-Registration: begins Thursday, April 10, 2014 from 9:00-4:00 p.m. Monday thru Friday, BCIU 705 N Shady Retreat Road, Doylestown, PA 18901
 
Race Day:
Saturday, May 10, 2014
9:30 AM 9:00 AM
Race Info Beneficiaries
Location

www.bucksiu.org

Contact:
JoAnn Perotti jperotti@bucksiu.org
Nancy Bracken nbracken@buckiu.org
215-348-2940 ext. 1111

Early Packet Pick-Up:
Friday, May 9, 2014
9:00 a.m. – 4:00 p.m.
BCIU#22
705 N. Shady Retreat Road
Doylestown, PA 18901
 
Awards:  One overall male and female winner for each race and one male and female age graded master runner. Awards for the first 3 runners in each age group, male and female in 5 year increments beginning with Under 12 to 75 and up.

Race Day: May 10, 2014

All proceeds will be divided between the Bucks County Intermediate Unit Education Foundation and Central Bucks Sertoma to support teacher grants for students with special needs, support children and adults with speech or hearing loss. BCIU#22
705 N. Shady Retreat Road
Doylestown, PA 18901

Phone:
215-348-2940 ext. 1111

www.bucksiu.org

Parking: See Location address above.

 
run walk and roll 5k.JPG
View 2014 Bucks5k Series Maps in a larger map

Course Records
NOTE: The official course records are for USATF certification #
,
and do not apply to any previous course variations prior to this certification.

 

Overall Male

Time

Year

 

Overall Female

Time

Year

 

Bob Pultorak

17:33

2014

 

Tracey Sawyer

18:21 2014
               
 

Age Group Male

Time

Year

 

Age Group Female

Time

Year

under 12

Andrew Reice

20:35 2014

under 12

McKenna Bropy 24:07 2014

12-14

NO FINISHERS 00:00 2014

12-14

Lily Connor 29:22 2014

15-19

Ryan Hickey 23:26 2014

15-19

Marisa Hawley 18:54 2014

20-24

Matthew Brown 20:03 2014

20-24

Christine Kim 29:21 2014

25-29

Jason Theobald 18:01 2014

25-29

Laura Onderko 19:38 2014

30-34

James Dawson Jr 18:00 2014

30-34

Tracey Sawyer 18:21 2014

35-39

Bob Pultorak 17:33 2014

35-39

Michelle Sauvigne 22:22 2014

40-44

Pete Demallie 17:55 2014

40-44

Megan Wind-Rotolo 23:31 2014

45-49

Bob Morrow 19:14 2014

45-49

Nicole Curran 21:25 2014

50-54

Paul Steinbeiser 19:55 2014

50-54

Gert Freas 21:22 2014

55-59

Terry Permar 19:30 2014

55-59

Jan Yerkes-Roop 22:41 2014

60-64

John Hibbs 20:30 2014

60-64

Lynda Terry 23:27 2014

65-69

Ed Hawkey 24:38 2014

65-69

Danielle Millet 26:36 2014

70-74

Jim Rehrig 23:09 2014

70-74

NO FINISHERS 00:00 2014

75+

Richard Millham 32:08 2014 75+ NO FINISHERS 00:00 2014
Overall PlaceFirst NameLast NameCityStateBib NumberDivisionAgeGenderAge GroupAge Group PlaceTimePace
   
1 Bob Pultorak Perkasie PA 1527 5K 37 M M 35-39 1 17:33 5:39/M
2 Pete Demallie Jamison PA 1596 5K 42 M M 40-44 1 17:54 5:45/M
3 James Dawson Jr Hellertown PA 1571 5K 33 M M 30-34 1 17:59 5:47/M
4 Jason Theobald Quakertown PA 79 5K 29 M M 25-29 1 18:01 5:48/M
5 Tracey Sawyer Warrington PA 4 5K 34 F F 30-34 1 18:21 5:54/M
6 Matthew Stella Furlong PA 91 5K 41 M M 40-44 2 18:52 6:04/M
7 Marisa Hawley Doylestown PA 1547 5K 19 F F 15-19 1 18:52 6:04/M
8 Bob Ryan Doylestown PA 24 5K 25 M M 25-29 2 19:06 6:08/M
9 Stephan Bayer Perkasie PA 1555 5K 31 M M 30-34 2 19:08 6:09/M
10 Bob Morrow Chalfont PA 99 5K 45 M M 45-49 1 19:14 6:11/M
11 Terry Permar Perkasie PA 1529 5K 59 M M 55-59 1 19:29 6:16/M
12 Laura Onderko Quakertown PA 80 5K 28 F F 25-29 1 19:35 6:18/M
13 Todd Weyman Durham PA 1602 5K 46 M M 45-49 2 19:43 6:20/M
14 Vitaly Belotserkovsky Ivyland PA 22 5K 43 M M 40-44 3 19:50 6:23/M
15 Megan D'arcangelo Furlong PA 3 5K 31 F F 30-34 2 19:50 6:23/M
16 Michael Sadowski Warrington PA 1541 5K 47 M M 45-49 3 19:52 6:23/M
17 Paul Steinbeiser Frenchtown PA 1563 5K 50 M M 50-54 1 19:54 6:24/M
18 Matthew Brown Chalfont PA 1542 5K 23 M M 20-24 1 20:01 6:26/M
19 Allyson Thompson Holland PA 1549 5K 34 F F 30-34 3 20:03 6:27/M
20 Jonathan Craig Doylestown PA 76 5K 31 M M 30-34 3 20:20 6:32/M
21 Mark Terry Chalfont PA 10 5K 55 M M 55-59 2 20:29 6:35/M
22 John Hibbs Croydon PA 129 5K 61 M M 60-64 1 20:29 6:35/M
23 Carl Seybolt Chalfont PA 1550 5K 24 M M 20-24 2 20:31 6:36/M
24 Joe Ciasullo Ambler PA 1531 5K 50 M M 50-54 2 20:32 6:36/M
25 Andrew Reice Perkasie PA 124 5K 11 M M 1-11 1 20:34 6:37/M
26 Carton Seybolt New Hope PA 1566 5K 52 M M 50-54 3 20:37 6:38/M
27 Giuseppe Cavallo New Hope PA 1598 5K 35 M M 35-39 2 20:42 6:39/M
28 Gert Freas N. Wales PA 1584 5K 54 F F 50-54 1 21:21 6:52/M
29 Nicole Curran New Hope PA 1579 5K 45 F F 45-49 1 21:24 6:53/M
30 Howard Butowsky Perkasie PA 1551 5K 46 M M 45-49 4 21:33 6:56/M
31 Laura Moreno Doylestown PA 146 5K 33 F F 30-34 4 21:33 6:56/M
32 Michael Shao Jersey City NJ 1496 5K 27 M M 25-29 3 21:31 6:55/M
33 Thomas Brown Jamison PA 1554 5K 63 M M 60-64 2 21:45 7:00/M
34 Richard Carbo Doylestown PA 34 5K 36 M M 35-39 3 21:39 6:58/M
35 Jim Matthews Doylestown PA 1588 5K 41 M M 40-44 4 21:50 7:01/M
36 Ryan Mackay Red Hill PA 1581 5K 33 M M 30-34 4 21:55 7:03/M
37 Fred Gropper Yardley PA 9 5K 57 M M 55-59 3 22:01 7:05/M
38 Tom Mccray Warrington PA 90 5K 38 M M 35-39 4 22:01 7:05/M
39 Grant Brewin Souderton PA 1568 5K 62 M M 60-64 3 22:06 7:06/M
40 Michelle Sauvigne Doylestown PA 107 5K 37 F F 35-39 1 22:19 7:11/M
41 Steven Dambra Yardley PA 1567 5K 60 M M 60-64 4 22:28 7:13/M
42 Shaun Pello Pipersville PA 54 5K 11 M M 1-11 2 22:28 7:13/M
43 Jan Yerkes-roop Warminster PA 1558 5K 57 F F 55-59 1 22:39 7:17/M
44 Vincent Frascatore Chalfont PA 1587 5K 47 M M 45-49 5 22:40 7:17/M
45 Steve Elsner Pipers Vile PA 111 5K 36 M M 35-39 5 22:31 7:14/M
46 Rick Nettles New Hope PA 127 5K 43 M M 40-44 5 22:42 7:18/M
47 Michael Mulcahy Doylestown PA 1564 5K 45 M M 45-49 6 22:44 7:19/M
48 Robert Robinson Doylestown PA 100 5K 40 M M 40-44 6 22:48 7:20/M
49 Thomas Webster Pipersville PA 130 5K 48 M M 45-49 7 22:51 7:21/M
50 Christopher Bogen Perkasie PA 1604 5K 39 M M 35-39 6 22:50 7:21/M
51 Susan Lee-miller Doylestown PA 93 5K 46 F F 45-49 2 22:56 7:22/M
52 Michael Davis Doylestown PA 27 5K 43 M M 40-44 7 23:03 7:25/M
53 Ann Krisher Quakertown PA 1552 5K 52 F F 50-54 2 23:05 7:25/M
54 Jim Rehrig Nazareth PA 1528 5K 70 M M 70-74 1 23:07 7:26/M
55 Joseph Schoenly Quakertown PA 41 5K 57 M M 55-59 4 23:09 7:27/M
56 James Brazell Pipersville PA 38 5K 42 M M 40-44 8 23:19 7:30/M
57 Ryan Hickey Doylestown PA 1562 5K 16 M M 15-19 1 23:22 7:31/M
58 Lynda Terry Chalfont PA 1 5K 62 F F 60-64 1 23:25 7:32/M
59 Neville Acaster Doylestown PA 1501 5K 51 M M 50-54 4 23:22 7:31/M
60 Megan Wind-rotolo Newtown PA 19 5K 41 F F 40-44 1 23:27 7:32/M
61 Stephen Oles Doylestown PA 1603 5K 44 M M 40-44 9 23:24 7:31/M
62 Ned Obrien Doylestown PA 17 5K 52 M M 50-54 5 23:33 7:34/M
63 Robert Peifer Ivyland PA 1533 5K 49 M M 45-49 8 23:36 7:35/M
64 Eric Stone Doylestown PA 1495 5K 33 M M 30-34 5 23:29 7:33/M
65 Samantha Peel North Wales PA 1478 5K 16 F F 15-19 2 23:34 7:35/M
66 Eilaine Marucci Warrington PA 1570 5K 48 F F 45-49 3 23:51 7:40/M
67 Edward Vorwerk Doylestown PA 29 5K 55 M M 55-59 5 23:55 7:41/M
68 Anne Gerenser Doylestown PA 73 5K 34 F F 30-34 5 23:59 7:43/M
69 Mckenna Brophy New Hope PA 1450 5K 11 F F 1-11 1 24:03 7:44/M
70 Franco Benotto Doylestown PA 1556 5K 58 M M 55-59 6 24:00 7:43/M
71 Bonnie Calabrese Chalfont PA 148 5K 46 F F 45-49 4 24:14 7:48/M
72 Joel Wussler Chalfont PA 1517 5K 46 M M 45-49 9 24:12 7:47/M
73 Emily Peifer Ivyland PA 1534 5K 10 F F 1-11 2 24:22 7:50/M
74 Madison Dewitt Pipersville PA 125 5K 18 F F 15-19 3 24:19 7:49/M
75 Charles Bonisese Nazareth PA 1548 5K 59 M M 55-59 7 24:27 7:52/M
76 Nancy Sher Doylestown PA 119 5K 54 F F 50-54 3 24:25 7:51/M
77 Holden Emery Doylestown PA 1513 5K 11 M M 1-11 3 24:26 7:51/M
78 Ed Hawkey Perkasie PA 108 5K 66 M M 65-69 1 24:35 7:54/M
79 Scott Simon Holland PA 1491 5K 44 M M 40-44 10 24:36 7:55/M
80 Cathleen Stewart Doylestown PA 72 5K 49 F F 45-49 5 24:36 7:55/M
81 Brent Oswald Doylestown PA 1569 5K 57 M M 55-59 8 24:54 8:00/M
82 Tricia Smith Doylestown PA 61 5K 39 F F 35-39 2 24:52 8:00/M
83 John Gatto Hatboro PA 1487 5K 32 M M 30-34 6 25:11 8:06/M
84 Bob Mcmahon Yardley PA 44 5K 45 M M 45-49 10 25:10 8:06/M
85 Peter Hawley Doylestown PA 1540 5K 56 M M 55-59 9 25:19 8:08/M
86 Karen Webster Pipersville PA 131 5K 49 F F 45-49 6 25:35 8:14/M
87 Robert Manganelli Doylestown PA 1583 5K 46 M M 45-49 11 25:30 8:12/M
88 Robert Kovar Doylestown PA 103 5K 57 M M 55-59 10 25:34 8:13/M
89 Cindy Wallace Doylestown PA 45 5K 57 F F 55-59 2 25:42 8:16/M
90 Danielle Minamyer Warminster PA 60 5K 31 F F 30-34 6 25:47 8:17/M
91 Ben Drakas Warrington PA 1539 5K 46 M M 45-49 12 25:40 8:15/M
92 Robert Keating Chalfont PA 57 5K 52 M M 50-54 6 25:47 8:17/M
93 Christy Demallie Jamison PA 1597 5K 43 F F 40-44 2 25:48 8:18/M
94 Daniel Hill New Britain PA 1606 5K 20 M M 20-24 3 25:50 8:18/M
95 Cheryl Szarto Doylestown PA 1582 5K 35 F F 35-39 3 25:57 8:21/M
96 M Mistry Warminster PA 1605 5K 37 M M 35-39 7 26:01 8:22/M
97 Julia Kennedy Furlong PA 121 5K 58 F F 55-59 3 26:03 8:23/M
98 Amanda Kucheruck Warminster PA 1467 5K 26 F F 25-29 2 26:04 8:23/M
99 Megan Monroe Pipersville PA 1498 5K 32 F F 30-34 7 26:02 8:22/M
100 Steven Ferrante Doylestown PA 1557 5K 42 M M 40-44 11 26:14 8:26/M
101 Kevin Whelan Warminster PA 1466 5K 29 M M 25-29 4 26:12 8:25/M
102 Meghan Mcmahon Yardley PA 11 5K 18 F F 15-19 4 26:14 8:26/M
103 Mark Carr Pipersville PA 48 5K 52 M M 50-54 7 26:19 8:28/M
104 Steve Cickay Newtown PA 1530 5K 59 M M 55-59 11 26:20 8:28/M
105 Anthony Dalonzo Doylestown PA 1508 5K 32 M M 30-34 7 26:26 8:30/M
106 Thomas Dietz Doylestown PA 1461 5K 51 M M 50-54 8 26:19 8:28/M
107 John Miller Chalfont PA 20 5K 62 M M 60-64 5 26:28 8:31/M
108 James Mccolgan New Britain PA 84 5K 70 M M 70-74 2 26:31 8:32/M
109 Danielle Millet New Britain PA 87 5K 65 F F 65-69 1 26:31 8:32/M
110 Bridget Mulcahy Doylestown PA 1565 5K 41 F F 40-44 3 26:38 8:34/M
111 Kevin Gross Warrington PA 1489 5K 43 M M 40-44 12 26:39 8:34/M
112 Wendy Miller Chalfont PA 47 5K 63 F F 60-64 2 26:50 8:38/M
113 Paul Lagacey Doylestown PA 135 5K 48 M M 45-49 13 26:46 8:36/M
114 Alan Non Doylestown PA 15 5K 65 M M 65-69 2 26:55 8:39/M
115 Chad Wetherbee Furlong PA 1484 5K 42 M M 40-44 13 27:01 8:41/M
116 Robert Drakas Warrington PA 1538 5K 11 M M 1-11 4 27:00 8:41/M
117 Eileen Kehr Perkasie PA 1458 5K 60 F F 60-64 3 27:05 8:43/M
118 Frank Donovan Doylestown PA 82 5K 56 M M 55-59 12 27:11 8:44/M
119 Ryan Gross Warrington PA 1490 5K 11 M M 1-11 5 27:12 8:45/M
120 Kristen Danieluk Pennington NJ 118 5K 42 F F 40-44 4 27:14 8:45/M
121 Neveen El-temawi Doylestown PA 144 5K 28 F F 25-29 3 27:20 8:47/M
122 Lauren Gatto Hatboro PA 1488 5K 30 F F 30-34 8 27:27 8:50/M
123 Nina Van Mater Lansdale PA 1545 5K 7 F F 1-11 3 27:28 8:50/M
124 Bob Welch New Hope PA 1594 5K 51 M M 50-54 9 27:30 8:51/M
125 Kate Rutledge East Greenville PA 1500 5K 42 F F 40-44 5 27:32 8:51/M
126 Stephen White Doylestown PA 8 5K 64 M M 60-64 6 27:51 8:57/M
127 Doug Horvat Dublin PA 1553 5K 48 M M 45-49 14 27:50 8:57/M
128 Harry Lucas Doylestown PA 1516 5K 49 M M 45-49 15 27:52 8:58/M
129 David Junod Jamison PA 51 5K 50 M M 50-54 10 28:01 9:01/M
130 Susan Curci Ivyland PA 1456 5K 37 F F 35-39 4 28:09 9:03/M
131 Stacia Peterson Doylestown PA 110 5K 47 F F 45-49 7 28:06 9:02/M
132 Sammi Elliott Pipersville PA 1509 5K 15 F F 15-19 5 28:09 9:03/M
133 Alice Shober Chalfont PA 102 5K 51 F F 50-54 4 28:18 9:06/M
134 Angela Hartman Doylestown PA 1537 5K 37 F F 35-39 5 28:10 9:03/M
135 Kathy Hahn Warrington PA 16 5K 56 F F 55-59 4 28:16 9:05/M
136 Bruce Henderson Doylestown PA 46 5K 64 M M 60-64 7 28:33 9:11/M
137 Trisha Waugh Jamison PA 88 5K 45 F F 45-49 8 28:35 9:11/M
138 Meaghan Mccafferty Fountainville PA 1515 5K 28 F F 25-29 4 28:43 9:14/M
139 Katie Koziol Langhorne PA 1497 5K 33 F F 30-34 9 28:42 9:14/M
140 Joseph Kokinda Doylestown PA 1574 5K 52 M M 50-54 11 28:40 9:13/M
141 Tejal Patel Jamison PA 89 5K 15 F F 15-19 6 28:49 9:16/M
142 Gary Smarsh Doylestown PA 128 5K 58 M M 55-59 13 28:51 9:17/M
143 Ed Dixon Jamison PA 35 5K 37 M M 35-39 8 29:02 9:20/M
144 Mark Klein Jamison PA 1512 5K 58 M M 55-59 14 29:03 9:20/M
145 Christine Kim Trappe PA 52 5K 24 F F 20-24 1 29:10 9:23/M
146 Lily Connor Doylestown PA 1522 5K 12 F F 12-14 1 29:21 9:26/M
147 Dan Carroll Philadelphia PA 1532 5K 70 M M 70-74 3 29:18 9:25/M
148 Dennis Connor Doylestown PA 1519 5K 52 M M 50-54 12 29:17 9:25/M
149 Bryan Kamich Flemington NJ 31 5K 34 M M 30-34 8 29:27 9:28/M
150 Neil Brown Langhorne PA 1494 5K 46 M M 45-49 16 29:43 9:33/M
151 Lesley Carr Pipersville PA 1465 5K 48 F F 45-49 9 29:50 9:36/M
152 Brian Rush Doylestown PA 1591 5K 43 M M 40-44 14 29:51 9:36/M
153 Lauren Rush Doylestown PA 1592 5K 10 F F 1-11 4 29:51 9:36/M
154 Amy Campbell Warminster PA 43 5K 55 F F 55-59 5 29:57 9:38/M
155 Olga Belotserkovsky Ivyland PA 1510 5K 36 F F 35-39 6 29:59 9:38/M
156 Lynda Wayne Furlong PA 1464 5K 37 F F 35-39 7 30:13 9:43/M
157 Kelly Flannery Perkasie PA 23 5K 33 F F 30-34 10 30:30 9:48/M
158 Brian Russell Telford PA 42 5K 41 M M 40-44 15 30:28 9:48/M
159 Hollie Schwarz Philadelphia PA 1483 5K 30 F F 30-34 11 30:30 9:48/M
160 Mukund Chandrasekhar Warwick PA 1457 5K 41 M M 40-44 16 30:30 9:48/M
161 Nick Flannery Flourtown PA 1463 5K 32 M M 30-34 9 30:32 9:49/M
162 Heidi Flannery Flourtown PA 1462 5K 31 F F 30-34 12 30:33 9:49/M
163 Sharon Schanbacker Doylestown PA 117 5K 63 F F 60-64 4 30:37 9:51/M
164 Helda El-temawi Milford NJ 1523 5K 27 F F 25-29 5 30:45 9:53/M
165 Roswann Mitsch Ottsville PA 1561 5K 44 F F 40-44 6 30:53 9:56/M
166 Jacki Small Sellersvile PA 1482 5K 30 F F 30-34 13 30:56 9:57/M
167 Jessica Obrien Doylestown PA 18 5K 50 F F 50-54 5 30:58 9:57/M
168 Leslie Carson Doylestown PA 97 5K 54 F F 50-54 6 31:14 10:03/M
169 Clarence Patterson Abington PA 98 5K 38 M M 35-39 9 31:15 10:03/M
170 Steven Filipe Chalfont PA 1576 5K 45 M M 45-49 17 31:24 10:06/M
171 Jon Severn Doylestown PA 1589 5K 45 M M 45-49 18 31:31 10:08/M
172 Noel Langlois Malvern PA 1524 5K 44 M M 40-44 17 31:48 10:14/M
173 Greg Bloome North Wales PA 28 5K 55 M M 55-59 15 31:49 10:14/M
174 Kristin Oshea Fountainville PA 1506 5K 40 F F 40-44 7 31:45 10:13/M
175 Dianne Rohr Chalfont PA 1595 5K 49 F F 45-49 10 31:55 10:16/M
176 Richard Millham Holicong PA 7 5K 79 M M 75-99 1 32:00 10:17/M
177 Laura Morocco Doylestown PA 1586 5K 41 F F 40-44 8 32:09 10:20/M
178 Josh Kokinda Doylestown PA 1572 5K 26 M M 25-29 5 32:07 10:20/M
179 Patricia Bozarth Doylestown PA 1573 5K 26 F F 25-29 6 32:07 10:20/M
180 Chris Guarino Doylestown PA 1505 5K 32 M M 30-34 10 32:09 10:20/M
181 Greg Grace Washington Crossing PA 126 5K 57 M M 55-59 16 32:23 10:25/M
182 Timothy Belotserkovsky Ivyland PA 1511 5K 10 M M 1-11 6 32:29 10:27/M
183 Kathryn Olson Doylestown PA 136 5K 34 F F 30-34 14 32:38 10:30/M
184 Thomas Kuchan Chalfont PA 74 5K 54 M M 50-54 13 32:43 10:31/M
185 Roxanne Filipe Chalfont PA 37 5K 45 F F 45-49 11 32:55 10:35/M
186 Sarah Tomlinson Doylestown PA 86 5K 39 F F 35-39 8 33:04 10:38/M
187 Unknown Partic. 1543     1543 5K 0 M M 0- 0 1 33:07 10:39/M
188 Bruce Elliott Pipersville PA 1485 5K 53 M M 50-54 14 33:04 10:38/M
189 Abigail Hawthorne Southampton PA 1492 5K 6 F F 1-11 5 33:10 10:40/M
190 Stephanie Wynn Langhorne PA 1502 5K 28 F F 25-29 7 33:10 10:40/M
191 Jennifer Leachko Langhorne PA 1503 5K 23 F F 20-24 2 33:10 10:40/M
192 Danielle Acquaviva Langhorne PA 1470 5K 27 F F 25-29 8 33:11 10:40/M
193 Sukhvinder Bedi Holland PA 95 5K 32 M M 30-34 11 33:29 10:46/M
194 Kiersten Ciocca-bedi Holland PA 94 5K 36 F F 35-39 9 33:29 10:46/M
195 Unknown Partic. 1544     1544 5K 0 M M 0- 0 2 33:35 10:48/M
196 Theresa Gerlach Doylestown PA 134 5K 31 F F 30-34 15 33:40 10:50/M
197 Bruce Witt Yardley PA 1575 5K 56 M M 55-59 17 33:49 10:52/M
198 Kelly Guarino Doylestown PA 1504 5K 30 F F 30-34 16 33:48 10:52/M
199 Carolyn Matlack Frulong PA 1559 5K 52 F F 50-54 7 33:54 10:54/M
200 Liz Rush Doylestown PA 1590 5K 12 F F 12-14 2 34:37 11:08/M
201 Bert Bradley Frederick MD 1472 5K 57 F F 55-59 6 34:44 11:10/M
202 Liz Johnson Frenchtown PA 1560 5K 50 F F 50-54 8 34:54 11:13/M
203 John Boyle Doylestown PA 56 5K 59 M M 55-59 18 34:58 11:15/M
204 Jessica Thorning Doylestown PA 142 5K 16 F F 15-19 7 36:05 11:36/M
205 Sue Rush Doylestown PA 1593 5K 40 F F 40-44 9 36:39 11:47/M
206 Jan Giannetto Gilbertsville PA 53 5K 52 F F 50-54 9 37:15 11:59/M
207 Mindy Stella Furlong PA 92 5K 35 F F 35-39 10 37:26 12:02/M
208 Luke Stella Furlong PA 1580 5K 6 M M 1-11 7 37:26 12:02/M
209 Amy Thomas Philadelphia PA 1476 5K 41 F F 40-44 10 37:35 12:05/M
210 Kelly Morello Romansville PA 1481 5K 37 F F 35-39 11 37:35 12:05/M
211 Neen James Doylestown PA 1479 5K 43 F F 40-44 11 37:35 12:05/M
212 Bruce Kamich Flemington NJ 30 5K 63 M M 60-64 8 37:38 12:06/M
213 Helene Mathern Doylestown PA 50 5K 65 F F 65-69 2 39:12 12:36/M
214 Melissa Elliott Pipersville PA 1486 5K 20 F F 20-24 3 39:07 12:35/M
215 Maya Thompson New Hope PA 1578 5K 10 F F 1-11 6 39:21 12:39/M
216 Mark Thompson New Hope PA 1577 5K 50 M M 50-54 15 39:21 12:39/M
217 Danielle Kallenbach Pipersville PA 1454 5K 10 F F 1-11 7 39:25 12:40/M
218 Juliane Kallenbach Pipersville PA 1455 5K 9 F F 1-11 8 39:34 12:43/M
219 Diane Kallenbach Pipersville PA 1453 5K 49 F F 45-49 12 39:39 12:45/M
220 Skip Schanbacker Doylestown PA 116 5K 66 M M 65-69 3 40:36 13:03/M
221 Lauren Rummler Chalfont PA 1525 5K 11 F F 1-11 9 40:41 13:05/M
222 David Rummler Chalfont PA 1526 5K 46 M M 45-49 19 40:42 13:05/M
223 Maryann Morgan Warwick PA 112 5K 50 F F 50-54 10 41:40 13:24/M
224 Kristy Robinson Doylestown PA 1601 5K 41 F F 40-44 12 41:42 13:25/M
225 Richard Conolly Warrington PA 1546 5K 45 M M 45-49 20 44:58 14:28/M
226 Otto Mills Doylestown PA 12 5K 72 M M 70-74 4 45:29 14:37/M
227 Doreen Mcnamara Doylestown PA 1514 5K 54 F F 50-54 11 46:38 15:00/M
228 Gretchen Laudenslager Quakertown PA 1493 5K 19 F F 15-19 8 47:02 15:07/M
229 Ella Regan Riegelsville PA 1507 5K 21 F F 20-24 4 47:03 15:08/M
230 Susan Moister Sellersville PA 1599 5K 62 F F 60-64 5 47:01 15:07/M
231 Judy Landenslager Quakertown PA 1585 5K 54 F F 50-54 12 47:25 15:15/M
232 Christina Moister Sellersville PA 1600 5K 19 F F 15-19 9 47:25 15:15/M
233 Scott Grable Lower Gwynedd PA 1475 5K 38 M M 35-39 10 48:18 15:32/M
234 Sara Grable Lower Gwynedd PA 1474 5K 35 F F 35-39 12 48:19 15:32/M

Age Group Results

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    TRACEY SAWYER                     WARRINGTON  PA          4   34        5        18:21.1      5:54/M

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    BOB PULTORAK                      PERKASIE  PA         1527   37        1        17:33.1      5:39/M

Age Graded Female Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
        *    LYNDA TERRY                       CHALFONT  PA            1   62       58        23:27.1      7:32/M

Age Graded Male Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       *    TERRY PERMAR                      PERKASIE  PA         1529   59       11        19:30.3      6:16/M:39/M

Female 11 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    MCKENNA BROPHY                    NEW HOPE  PA         1450   11       69        24:06.6      7:44/M
       2    EMILY PEIFER                      IVYLAND  PA          1534   10       73        24:26.1      7:50/M
       3    NINA VAN MATER                    LANSDALE  PA         1545    7      123        27:36.9      8:50/M
       4    LAUREN RUSH                       DOYLESTOWN  PA       1592   10      153        30:00.5      9:36/M

Male 11 and Under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    ANDREW REICE                      PERKASIE  PA          124   11       25        20:35.7      6:37/M
       2    SHAUN PELLO                       PIPERSVILLE  PA        54   11       42        22:31.0      7:13/M
       3    HOLDEN EMERY                      DOYLESTOWN  PA       1513   11       77        24:33.6      7:51/M
       4    ROBERT DRAKAS                     WARRINGTON  PA       1538   11      116        27:09.0      8:41/M

Female 12 to 14

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    LILY CONNOR                       DOYLESTOWN  PA       1522   12      146        29:21.5      9:26/M
       2    LIZ RUSH                          DOYLESTOWN  PA       1590   12      200        34:48.1     11:08/M

Female 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    MARISA HAWLEY                     DOYLESTOWN  PA       1547   19        7        18:54.1      6:04/M
       2    SAMANTHA PEEL                     NORTH WALES  PA      1478   16       65        23:38.2      7:35/M
       3    MADISON DEWITT                    PIPERSVILLE  PA       125   18       74        24:26.1      7:49/M
       4    MEGHAN MCMAHON                    YARDLEY  PA            11   18      102        26:20.6      8:26/M

Male 15 to 19

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    RYAN HICKEY                       DOYLESTOWN  PA       1562   16       57        23:26.0      7:31/M

Female 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    CHRISTINE KIM                     TRAPPE  PA             52   24      145        29:21.3      9:23/M
       2    JENNIFER LEACHKO                  LANGHORNE  PA        1503   23      191        33:25.3     10:40/M
       3    MELISSA ELLIOTT                   PIPERSVILLE  PA      1486   20      214        39:20.4     12:35/M
       4    ELLA REGAN                        RIEGELSVILLE  PA     1507   21      229        47:21.4     15:08/M

Male 20 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    MATTHEW BROWN                     CHALFONT  PA         1542   23       18        20:03.0      6:26/M
       2    CARL SEYBOLT                      CHALFONT  PA         1550   24       23        20:32.2      6:36/M
       3    DANIEL HILL                       NEW BRITAIN  PA      1606   20       94        25:55.9      8:18/M

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    LAURA ONDERKO                     QUAKERTOWN  PA         80   28       12        19:38.0      6:18/M
       2    AMANDA KUCHERUCK                  WARMINSTER  PA       1467   26       98        26:08.7      8:23/M
       3    NEVEEN EL-TEMAWI                  DOYLESTOWN  PA        144   28      121        27:25.3      8:47/M
       4    MEAGHAN MCCAFFERTY                FOUNTAINVILLE  PA    1515   28      138        28:48.0      9:14/M

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    JASON THEOBALD                    QUAKERTOWN  PA         79   29        4        18:01.5      5:48/M
       2    BOB RYAN                          DOYLESTOWN  PA         24   25        8        19:07.1      6:08/M
       3    MICHAEL SHAO                      JERSEY CITY  NJ      1496   27       32        21:39.2      6:55/M
       4    KEVIN WHELAN                      WARMINSTER  PA       1466   29      101        26:16.9      8:25/M

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       *    TRACEY SAWYER                     WARRINGTON  PA          4   34        5        18:21.1      5:54/M
       1    MEGAN D'ARCANGELO                 FURLONG  PA             3   31       15        19:51.2      6:23/M
       2    ALLYSON THOMPSON                  HOLLAND  PA          1549   34       19        20:05.6      6:27/M
       3    LAURA MORENO                      DOYLESTOWN  PA        146   33       31        21:35.6      6:56/M

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    JAMES DAWSON JR                   HELLERTOWN  PA       1571   33        3        18:00.1      5:47/M
       2    STEPHAN BAYER                     PERKASIE  PA         1555   31        9        19:09.1      6:09/M
       3    JONATHAN CRAIG                    DOYLESTOWN  PA         76   31       20        20:20.1      6:32/M
       4    RYAN MACKAY                       RED HILL  PA         1581   33       36        22:00.9      7:03/M

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    MICHELLE SAUVIGNE                 DOYLESTOWN  PA        107   37       40        22:22.1      7:11/M
       2    TRICIA SMITH                      DOYLESTOWN  PA         61   39       82        25:00.6      8:00/M
       3    CHERYL SZARTO                     DOYLESTOWN  PA       1582   35       95        25:59.1      8:21/M
       4    SUSAN CURCI                       IVYLAND  PA          1456   37      130        28:15.9      9:03/M

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       *    BOB PULTORAK                      PERKASIE  PA         1527   37        1        17:33.1      5:39/M
       1    GIUSEPPE CAVALLO                  NEW HOPE  PA         1598   35       27        20:43.6      6:39/M
       2    RICHARD CARBO                     DOYLESTOWN  PA         34   36       34        21:50.0      6:58/M
       3    TOM MCCRAY                        WARRINGTON  PA         90   38       38        22:05.4      7:05/M

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    MEGAN WIND-ROTOLO                 NEWTOWN  PA            19   41       60        23:31.2      7:32/M
       2    CHRISTY DEMALLIE                  JAMISON  PA          1597   43       93        25:51.6      8:18/M
       3    BRIDGET MULCAHY                   DOYLESTOWN  PA       1565   41      110        26:44.9      8:34/M
       4    KRISTEN DANIELUK                  PENNINGTON  NJ        118   42      120        27:21.4      8:45/M

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    PETE DEMALLIE                     JAMISON  PA          1596   42        2        17:55.3      5:45/M
       2    MATTHEW STELLA                    FURLONG  PA            91   41        6        18:53.1      6:04/M
       3    VITALY BELOTSERKOVSKY             IVYLAND  PA            22   43       14        19:50.2      6:23/M
       4    JIM MATTHEWS                      DOYLESTOWN  PA       1588   41       35        21:52.2      7:01/M

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    NICOLE CURRAN                     NEW HOPE  PA         1579   45       29        21:25.4      6:53/M
       2    SUSAN LEE-MILLER                  DOYLESTOWN  PA         93   46       51        23:00.3      7:22/M
       3    EILAINE MARUCCI                   WARRINGTON  PA       1570   48       66        23:57.5      7:40/M
       4    BONNIE CALABRESE                  CHALFONT  PA          148   46       71        24:18.9      7:48/M

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    BOB MORROW                        CHALFONT  PA           99   45       10        19:14.0      6:11/M
       2    TODD WEYMAN                       DURHAM  PA           1602   46       13        19:44.1      6:20/M
       3    MICHAEL SADOWSKI                  WARRINGTON  PA       1541   47       16        19:54.1      6:23/M
       4    HOWARD BUTOWSKY                   PERKASIE  PA         1551   46       30        21:34.9      6:56/M

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    GERT FREAS                        N. WALES  PA         1584   54       28        21:22.4      6:52/M
       2    ANN KRISHER                       QUAKERTOWN  PA       1552   52       53        23:07.5      7:25/M
       3    NANCY SHER                        DOYLESTOWN  PA        119   54       76        24:30.0      7:51/M
       4    ALICE SHOBER                      CHALFONT  PA          102   51      133        28:25.1      9:06/M

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    PAUL STEINBEISER                  FRENCHTOWN  PA       1563   50       17        19:55.0      6:24/M
       2    JOE CIASULLO                      AMBLER  PA           1531   50       24        20:33.0      6:36/M
       3    CARTON SEYBOLT                    NEW HOPE  PA         1566   52       26        20:38.1      6:38/M
       4    NEVILLE ACASTER                   DOYLESTOWN  PA       1501   51       59        23:29.4      7:31/M

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    JAN YERKES-ROOP                   WARMINSTER  PA       1558   57       43        22:40.6      7:17/M
       2    CINDY WALLACE                     DOYLESTOWN  PA         45   57       89        25:46.6      8:16/M
       3    JULIA KENNEDY                     FURLONG  PA           121   58       97        26:05.7      8:23/M
       4    KATHY HAHN                        WARRINGTON  PA         16   56      135        28:25.7      9:05/M

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       *    TERRY PERMAR                      PERKASIE  PA         1529   59       11        19:30.3      6:16/M
       1    MARK TERRY                        CHALFONT  PA           10   55       21        20:30.0      6:35/M
       2    FRED GROPPER                      YARDLEY  PA             9   57       37        22:03.0      7:05/M
       3    JOSEPH SCHOENLY                   QUAKERTOWN  PA         41   57       55        23:12.4      7:27/M

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       *    LYNDA TERRY                       CHALFONT  PA            1   62       58        23:27.1      7:32/M
       1    WENDY MILLER                      CHALFONT  PA           47   63      112        26:52.6      8:38/M
       2    EILEEN KEHR                       PERKASIE  PA         1458   60      117        27:11.3      8:43/M
       3    SHARON SCHANBACKER                DOYLESTOWN  PA        117   63      163        30:40.1      9:51/M

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    JOHN HIBBS                        CROYDON  PA           129   61       22        20:30.1      6:35/M
       2    THOMAS BROWN                      JAMISON  PA          1554   63       33        21:47.0      7:00/M
       3    GRANT BREWIN                      SOUDERTON  PA        1568   62       39        22:07.7      7:06/M
       4    STEVEN DAMBRA                     YARDLEY  PA          1567   60       41        22:30.0      7:13/M

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    DANIELLE MILLET                   NEW BRITAIN  PA        87   65      109        26:35.9      8:32/M
       2    HELENE MATHERN                    DOYLESTOWN  PA         50   65      213        39:18.2     12:36/M

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    ED HAWKEY                         PERKASIE  PA          108   66       78        24:38.1      7:54/M
       2    ALAN NON                          DOYLESTOWN  PA         15   65      114        27:02.1      8:39/M
       3    SKIP SCHANBACKER                  DOYLESTOWN  PA        116   66      220        40:47.6     13:03/M

Male 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    JIM REHRIG                        NAZARETH  PA         1528   70       54        23:09.9      7:26/M
       2    JAMES MCCOLGAN                    NEW BRITAIN  PA        84   70      108        26:35.9      8:32/M
       3    DAN CARROLL                       PHILADELPHIA  PA     1532   70      147        29:23.1      9:25/M
       4    OTTO MILLS                        DOYLESTOWN  PA         12   72      226        45:35.6     14:37/M

Male 75 and Over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    RICHARD MILLHAM                   HOLICONG  PA            7   79      176        32:08.1     10:17/M
 
Bucks 5K - Age Graded Results





             
Female Finishers            
Place Name City Bib Age Gender Actual Time Percent
    1 LYNDA TERRY CHALFONT  PA     1 62 F     23:27.1 0.8392
    2 GERT FREAS N. WALES  PA  1584 54 F     21:22.4 0.8251
    4 JAN YERKES-ROOP WARMINSTER  PA  1558 57 F     22:40.6 0.8092
    6 DANIELLE MILLET NEW BRITAIN  PA    87 65 F     26:35.9 0.7736
    9 ANN KRISHER QUAKERTOWN  PA  1552 52 F     23:07.5 0.7433
   10 WENDY MILLER CHALFONT  PA    47 63 F     26:52.6 0.7430
   12 NICOLE CURRAN NEW HOPE  PA  1579 45 F     21:25.4 0.7413
   13 NANCY SHER DOYLESTOWN  PA   119 54 F     24:30.0 0.7198
   14 JULIA KENNEDY FURLONG  PA   121 58 F     26:05.7 0.7129
   15 CINDY WALLACE DOYLESTOWN  PA    45 57 F     25:46.6 0.7119
   16 EILEEN KEHR PERKASIE  PA  1458 60 F     27:11.3 0.7035
   18 SUSAN LEE-MILLER DOYLESTOWN  PA    93 46 F     23:00.3 0.6968
   21 EILAINE MARUCCI WARRINGTON  PA  1570 48 F     23:57.5 0.6833
   24 CATHLEEN STEWART DOYLESTOWN  PA    72 49 F     24:41.4 0.6707
   25 BONNIE CALABRESE CHALFONT  PA   148 46 F     24:18.9 0.6593
   26 MEGAN WIND-ROTOLO NEWTOWN  PA    19 41 F     23:31.2 0.6543
   27 SHARON SCHANBACKER DOYLESTOWN  PA   117 63 F     30:40.1 0.6512
   29 KAREN WEBSTER PIPERSVILLE  PA   131 49 F     25:38.0 0.6460
   30 KATHY HAHN WARRINGTON  PA    16 56 F     28:25.7 0.6369
   34 CHRISTY DEMALLIE JAMISON  PA  1597 43 F     25:51.6 0.6037
   35 ALICE SHOBER CHALFONT  PA   102 51 F     28:25.1 0.5973
   36 AMY CAMPBELL WARMINSTER  PA    43 55 F     30:08.6 0.5927
   38 BRIDGET MULCAHY DOYLESTOWN  PA  1565 41 F     26:44.9 0.5753
   41 STACIA PETERSON DOYLESTOWN  PA   110 47 F     28:16.5 0.5727
   45 KRISTEN DANIELUK PENNINGTON  NJ   118 42 F     27:21.4 0.5664
   47 LESLIE CARSON DOYLESTOWN  PA    97 54 F     31:26.4 0.5609
   48 KATE RUTLEDGE EAST GREENVILLE   1500 42 F     27:37.9 0.5608
   50 TRISHA WAUGH JAMISON  PA    88